Az állatkertek és vadasparkok mindenki számára tartogatnak izgalmat és meglepetést, ugyanis köztudott, hogy olyan állatokkal is találkozhatunk, amelyekkel sehol máshol! A legtöbben városban és nagyvárosban élünk, az urbanista környezetben pedig a kutya-macska pároson kívül nem sok állattal érintkezünk. Az emberi természetnek azonban része az, hogy megismerje a természetet, a vadvilágot és az állatokat, akiket akár társául is fogadhat. Nem véletlen, hogy gyermekeinket is először a különböző állatok neveire és hangjaira tanítjuk meg! Az állatkertek és vadasparkok pedig pontosan ezt az élményt adják, és erre az igényünkre építenek. Nézzük hát, hogy mely magyarországi állatkertek a legszebbek – ugyanis elég sok van belőlük, csak győzzünk választani!
Állatkertek kialakulásának története
Az állatkertek már ötezer évvel ezelőtt, az ókori Egyiptomban is működtek, majd az i.e. 14. században Kínában is létrehozták az első állatkerteket. Az asszír királyok már minden állatot és növényfajtát be tudtak mutatni állatkertjeikben, míg a rómaiakat inkább a madarak és a ragadózók érdekelték. Az első európai állatkerthez némi közünk nekünk, magyaroknak is van, ugyanis a Habsburg-birodalom részeként a Schönnbrunni Állatkert nyílt meg először Bécsben. Kapuit 1740-ben tárta ki, alapítója pedig az oktatási reformjairól híres Mária Terézia. Budapesten a Fővárosi Állat-és Növénykert 1866-ban nyitotta meg kapuit, Magyarország első állatkertjeként.
Az 1970-es évektől már az állatkertek nemcsak felvonultatják az állatokat és tartják fogságban a vadállatokat, hanem természetvédelmi programokban is részt vesznek. Legfontosabb feladatuk, hogy a veszélyeztetett, vagy akár kihalófélben lévő fajokat szaporítsák, és idővel vissza is engedjék azokat a saját élővilágukba. A különböző táborok szervezésével pedig részt vesznek a gyerekek környezettudatossági nevelésében is, hiszen itt a saját szemükkel láthatják a kicsik, hogy milyen hatásai lehetnek a globális felmelegedésnek. Mindazon túl pedig iskolákkal működnek együtt, és kutatások helyszínéül is szolgálnak.
Magyarországon összesen 50 kisebb és nagyobb állatkert, vadaspark, madárpark, terrárium létezik. A vadasparkok és az állatkertek közötti fő különbség, hogy a vadasparkok a magyarországi vadállományt a természetes környezetükben, élővilágukban mutatják be. Ennek köszönhető, hogy sok vadaspark erdőben található, hiszen a legtöbb vadállatnak az erdő szolgál lakhelyéül Európában. Az állatkertek ezzel szemben kifejezetten az adott állat számára létrehozott mesterséges életterekben mutatják be az ott élő vadállatot.
Ezek nem találhatóak meg Magyarországon, de sok esetben Európában sem. Például, a jegesmedvék nem élnek hazánkban, így ők az állatkert részei, hiszen közvetlenül számukra kialakított területen figyelhetjük meg őket. Ezzel szemben az őz vagy szarvas a hazai erdők lakója, így őket a vadasparkban figyelhetjük meg, természetes közegükben.
Hazánk két legszebb, legnagyobb és legérdekesebb állatvilággal rendelkező állatkertjét és vadasparkját vonultatjuk fel.
- A Nyíregyházi Állatkert
- Fővárosi Állat- és Növénykert
Vigyázat: a cikket olvasva biztos, hogy azonnal az állatkertek jegypénztárába rohansz! Nézzük is, melyik a két legjobb állatkert, amelyet még idén látogass meg, ha teheted.
A Nyíregyházi Állatkert, Nyíregyháza
A Nyíregyházi Állatkert 1974-ben nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt, akkor még Nyíregyházi Vadaspark néven. Ekkor az európai fajok bemutatása volt az elsődleges cél, de már is különlegesnek számított azzal, hogy árkos kifutórendszert építettek az állatok számára. 1996-ban viszont igazgatót cserélt, és ekkor kapta a Nyíregyházi Állatpark és a Sóstó Zoo nevet. Összesen 36,5 hektáron terül el, magába foglalva a Sóstói erdő jelentős részét, és ma már több, mint 5000 állat élőhelyéül szolgál. Az elmúlt 10 évben negyedjére, 2021-ben is elnyerte az Európa Legjobb Állatkertje címét, köszönhetően a folyamatos fejlesztéseknek. Jelenleg több, mint 100 faj megmentésén dolgoznak az állatkert dolgozói, mint amilyen a szibériai tigris vagy az afrikai elefánt.
Programok és látnivalók
A Nyíregyházi Állatkert a Föld minden részéről összegyűjtött állatokat, amelyeket az adott földrész vagy kontinens szerint helyeztek el. Ennek megfelelően van Ausztráliai Ház vörös óriáskengurukkal, emukkal és dingókkal, Trópusi Ház zöld anakondával, fehérfoltú szirticápával és az egyik legközelebbi rokonunkkal, a borneói orángutánnal. Sarkvidéki Panoráma, Zöld Piramis és Ócenárium, Afrikai Panoráma, Madárház és Észak-Amerikai Ház is helyet kapott sok más mellett.
A kicsik kedvence viszont a Parasztudvar, amelyben állatsimogató és skanzen ötvöződik. Háziállatokat, szarvasmarhákat, házibivalyokat, lovakat, pónikat, kecskéket és szamarakat, tyúkokat, kacsákat lehet simogatni, közelebbről megismerni, sőt, akár etetni is. A nyári zoo-suliban a gyerekek beleshetnek a kulisszák mögé, de ezen kívül cápa látványetetés, tevegelés is vár, valamint fókashow is megtekinthető! Emellett itt is lehetőség van örökbefogadásra, amely során anyagilag támogatod valamelyik állatot, cserébe pedig örökbefogadói oklevéllel gazdagodhatsz, vagy akár el is nevezheted az örökbefogadott állatot!
Fővárosi Állat- és Növénykert, Budapest
Az ország első állatkertje közel ezer állatfajt tart számon, így a Bagolyvár, Elefántház és a Pálmaház is csodálatos látványt tár a szemünk elé. Az egyik legnagyobb érdekességnek a vízilovak számítanak, és vadállatmentéssel, állatfaj megőrzéssel és természetvédelmi projektekkel is foglalkoznak az itt dolgozók. Jelenleg 31 faj megmentésén fáradoznak, többet között az ázsiai elefánt, ázsiai vadkutya, barna medve, Derby-kenguru, egyiptomi teknős és a kis pandák megmentéséért küzdenek. Együtt dolgoznak a Magyar Madármentő Alapítvánnyal, valamint a Holnemvolt Várban kapnak helyet az olyan mentett állatok, mint a sünik, fészekből kiesett madarak, elgázolt vagy mérgezett baglyok, mókusok, gólyák.
Programok, látnivalók
A rengeteg állat mellett van lehetőség a Varázshegy kiállításait megtekinteni, ahol 16 kiállítótér található. A Csillagtér, Dinóterasz, Sötét Labirintus, Óriások Csarnoka mind izgalmas kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A Csillagtér 3D-ben képes megeleveníteni az ősvilág lakóit és a természeti csodákat, a Darwin Labor pedig oktatói terem, ahol nagyítóval is megcsodálhatjuk az apró élőlényeket. A Nagyszikla egy űrbázist rejt magában, úgyhogy, ha kicsit elhagynád bolygónkat, akkor irány a Nagyszikla Titka terem!
Az állatkertek és vadasparkok közelebb hoznak minket a természethez, és olyan csodálatos állatokkal találkozhatunk, amelyekkel nem lesz más alkalmunk. Biztos, hogy egy ilyen látogatás után azonnal más szemmel nézzük a világot, és benne a saját helyünket. Az állatok, növények olyan egyensúlyban vannak egymással, amelyről mi, emberek csak álmodhatunk, így nemcsoda, ha elhagyva bármelyik állatkertet, jobban tiszteljük bolygónkat is.